Péče o kontaktní čočky – co děláme špatně

Nezařazené

I přes vzrůstající počet nositelů této korekce zraku je stále pouze hrstka těch, kteří o čočky pečují správně. V optice nám samozřejmě při každé koupi zdůrazňují, jak bychom je měli čistit, ale jen málo z nás tato pravidla dodržuje. Co se v tomto případě děje?
dívka v brýlích.jpg
Nedodržování stanovené lhůty nošení
Spousta lidí záměrně překračuje určenou dobu nošení kontaktní čočky. Ať už jde však o čočky denní či měsíční, je tato lhůta velmi důležitá. Technika a zpracování čočky se u každého typu liší, proto jsou jedny určené na jednorázové použití a jiné zase na to dlouhodobější.
V případě, že denní čočku nosíme více dnů po sobě, zahráváme si s nepříjemnými infekcemi oka. Čočka není stavěná na opakované použití a nedokáže se vypořádat s nečistotami.
Nevyměňování roztoku
Mluvíme-li o čočkách na dlouhodobější použití, je naprosto nezbytné pravidelně je z oka večer vyjmout a vložit do čistého, vyměněného roztoku. Někteří lidé se snaží v tomto kroku ušetřit a nechávají ten samý roztok v krabičce po několik dní. Při tomto stavu ovšem kapalina naprosto ztrácí svůj hlavní význam – tedy desinfekci. Nečistoty a bakterie se tedy na čočce zabydlí a poté se vám přenesou přímo do oka. V lepším případě přinesou zánět spojivek, v tom horším mohou oko nevratně poškodit a při nejmenším vám znemožnit další nošení čoček navždy.
modré oko.jpg
Nečištění čočky
Ačkoli se tento krok zdůrazňuje poměrně málo, je neméně důležitý jako ty ostatní. Po každém vyjmutí čočky z oka bychom si na čistou desinfikovanou dlaň měli kápnout malé množství roztoku a čočku v něm prsty několikrát protočit. Mechanicky ji tak zbavíme případných přilepených nečistot, které by se nám další den opět vrátili do oka.
Jak už bylo výše zmíněno, nedodržování těchto zásad vede k vážným zdravotním komplikacím. Věnujte tedy svým očím zlomek času a pečujte o čočky s pečlivostí.

Related Post