Stavbu terasy si rozplánujte krok za krokem. Abyste na terase mohli pobývat od jara do podzimu, dbejte na správnou orientaci vůči světovým stranám. Ideální je umístění na jihovýchodní stranu. Terasu, ale zastiňte, abyste byli chráněni při prudkém slunci. Je vhodné ji umístit také do závětří. Posezení v průvanu k dobré pohodě určitě nepatří. Šikovný kutil si terasu vyrobí sám. V případě méně zdatných kutilů si nechte terasu raději postavit od odborníků. Terasou můžete rozšířit zápraží domu nebo ji postavit v návaznosti na francouzské okno. Měla by bezprostředně navazovat na dům a tvořit přechod mezi obytnou a venkovní částí. Zevnitř domu by měl být přístup na terasu bezproblémový. Terasu je v tomto případě nutné správně vyspárovat, aby voda nezatékala ke zdi domu na fasádu a aby mohla dešťová voda nebo tající sníh rychle odtékat. Úroveň terasy tedy je vždy nižší, než je práh domu.
Popřemýšlejte o tom, zda chcete terasu zastřešit či nikoli. V případě, že zastřešovat nebudete, můžete se před nepřízní počasí ochránit třeba markýzou. Konstrukce zastřešení sice stavbu o něco pro draží, ale dá terase širší možnosti využití. Můžete si nainstalovat třeba rákosové nebo textilní závěsy, které vás budou chránit před větrem.
Jak se rozhodnout co na podlahu?
Kámen, beton nebo dlažba. Všechny tyto materiály jsou odolné proti přírodním podmínkám. Výběr podlahy vám usnadní skutečnost, zda jste zvolili zastřešení nebo nikoli. Pro nezastřešenou terasu, kde nebudete vyžadovat náročné úpravy, volte nášlapnou plochu z kamenů, cihle nebo zámkové dlažby. Všechny tyto materiály jsou velmi odolné přírodním podmínkám. Toužíte-li po dokonale rovné a omyvatelné podlaze zvolte keramické dlaždice. Musíte pod ně, ale vybudovat betonový podklad.
Asi nejoblíbenější a častou volbou podlahy je dřevo. Docílíte krásně a poměrně snadno udržovatelnou podlahu, ale volte ji raději v případě zastřešení a to, z tvrdého a odolného dřeva.