Chytré pěstování (nejen) bylinek v domácnosti

Zboží

V dnešní době je možné zaslechnout již celkem zlidovělé rčení „Čím chytřejší technologie, tím hloupější lidé.“ O tom tu ale dnes polemizovat nebudeme. Hlavní je, že moderní pokročilé technologie mnohdy dokáží věci, o kterých se někomu ani nesnilo. Ve většině případů výrazně usnadňují a zlepšují život každého jednotlivce, který je ochotný a nebojí se do nich investovat.
Vzhledem k tomu, že ne každý si dnes může dovolit zahradu nebo k ní má přístup, roste zájem různé rostliny pěstovat na balkóně či přímo doma, a to nejen v zimní zahradě. Rostoucí popularitu mají třeba i bylinky nebo zelenina v kuchyni. K tomu je prý jako stvořený nový výdobytek moderní doby, tzv. „chytrý květináč“.
Bylinky na okně

Jak to funguje?

V první řadě vůbec není potřeba žádná hlína. Takže se jako bonus možná zbavíte i neustále obtěžujících poletujících mušek zvaných smutnice, kterým se v současných substrátech docela daří. Základem pěstování v chytrém květináči je speciální pěstební hmota se semínky a roztok se živinami. Tento kořenáč má pak zajišťovat správné osvětlení a zavlažování.
Na vás je pak občasné dolití vody do zásobníku a doplnění hnojiva. Některé druhy dokonce mohou být opatřeny jedním z druhů komunikace s chytrými telefony. To má zajistit, že rostlinka bude mít vše, co potřebuje ve správnou dobu.
Květiny v kuchyni

A co realita?

Na základě recenzí to však zase není taková sláva. Zelenině se údajně příliš nedaří, některým bylinkám se naopak daří relativně obstojně. Hlavním záporem je nedostatek prostoru pro kořeny a umělé osvětlení, které je sice lepší než nic, ale ke slunci má rozhodně daleko a nemůže ho nikterak dlouhodobě nahradit.
Jako největší mínus vychází cena. Náklady na pořízení chytrého květináče se pohybují v rozmezí asi dvou až šesti tisíc korun. A to je jenom samostatný kbelík. Dále je nutné připočítat i pěstební hmotu se semeny a speciální hnojivo. Teprve budoucnost nabídne pohled, jestli se tato technologie uchytí, nebo ne.

Related Post