Čerstvé bylinky i v zimě?

Dům a zahrada

Nevzdávejte se voňavých bylinek ani v zimě, i v tomto období si totiž za oknem můžete vypěstovat nejrůznější druhy, které provoní byt i připravovaný pokrm. Bylinky pak jistě oceníte nejenom v kuchyni, ale i v péči o pleť. Navíc jejich silné aroma odpuzuje bodavý hmyz.
 Pěstování bylinek
Oblíbencem v řadě kuchyní
Bylinky jsou už v podstatě takovými stálicemi v každé kuchyni. Pěstovat je můžeme na okenním parapetu nebo v zimní zahradě. Potřebují jenom dostatek světla a přiměřenou zálivku. Odměnou nám bude bohatá sklizeň několikrát do roka a navíc bez dlouhého čekání.
 
Bylinky nejsou příliš náročné na pěstování, bude jim vyhovovat místo s dostatkem světla a teplotou kolo 15°C. Pěstovat je tedy můžete v kuchyni, v obývacím pokoji nebo v zimní zahradě. V obytných místnostech ovšem dejte pozor na vyšší teplotu, v takovém případě potřebují rostliny častější zálivku, jelikož substrát rychleji vysychá.
 Rostlinka bazalky
Pokud bylinky zasadíte do substrátu, který je bohatý na živiny, není potřeba je ani nikterak přihnojovat. Ideální variantou je pěstovat bylinky rovnou ze semínek, v takovém případě bude rostlinka daleko odolnější a déle vám vydrží. I bylinky, které koupíte už vypěstované v zahradnictví, vám budou dobře sloužit, dokonce je nemusíte ani složitě přesazovat.
 
Ovšem zvýšenou pozornost byste měli věnovat bylinkám koupeným v supermarketech. Ty jsou totiž určené k přímé spotřebě a doma vydrží pouze několik dní. Jejich substrát často nevyhovuje podmínkám pro pěstování a rostlinka do několika dní uvadá. Můžete se pokusit rostlinku doma ihned přesadit do lepšího substrátu a zkusit jí zachránit, ale ani tak nemáte zaručeno, že rostlina přežije.
 
V interiéru se daří bylinkám, jako je například petržel, pažitka, oregano, meduňka, bazalka nebo například máta. V chladnějších podmínkách dejte raději přednost takovým bylinkám jako je tymián nebo rozmarýn.

Related Post